3 Şubat Cumartesi akşamı Okmeydanı’nda gerçekleşen “6 Şubat Depremini Unutma!” şiarlı yürüyüşe katıldık. Okmeydanı Demokrasi Platformu’nun düzenlediği ve TİP, DEM Parti, SODAP, Halkevi’nin katıldığı eylemde döviz ve flama yasağı vardı.

Yürüyüşün son bulduğu Dikilitaş Parkı’nda basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında depremin sorumlusu hükümete yüklenildi, “Yeni bir yaşamı birlikte kuracağız” dendi. Basın açıklaması öncesinde açık kürsü olduğu söylendi. Biz de söz aldık. Konuşmamızda 6 Şubat’ın ardından vuku bulan ve seferberliğe varan emekçi dayanışmasını hatırlattık. İki sınıf, iki taraf olduğunu, bir tarafta müteahhitlerin öteki tarafta enkaz altında kalanların yer aldığını belirttik. Bugün de çürük binalarda depremi bekleyenlerin karşısında müteahhit partilerinin durduğunu, asıl yüzlerini gizlemeyen bu partilerin, depremin sorumlularını emekçilerin önüne seçenek diye koyduklarını söyledik. Müteahhit partilerine mahkum olmadığımızı, 6 Şubat’ın ardından gösterilen seferberliğin kurtuluşumuz olduğunu söyledik ve yerel seçimlerde bağımsız tutum alma çağırısı yaptık. Bu kapsamda Köz olarak Tunahan Dursun’u desteklediğimizi belirttik.

Konuşmamızın ardından eylem komitesinden arkadaşlar seçim propagandası yaptığımızı söyleyerek tepki gösterdiler.

Eylem bir 6 Şubat anmasından ziyade İmamoğlu’na destek yürüyüşü gibiydi. Yürüyüş boyunca “Murat Kurum’un adaylığını kabul etmiyoruz, onu İstanbul’a başkan yaptırmayacağız” gibi ajitasyonlar yapıldı. Basın açıklamasında da bu vurgu vardı. Bizden önce yapılan konuşma da yine bunun üzerine kuruluydu. Bu durum karşısında eylemin örgütleyicileri arasında CHP olup olmadığını sorduk fakat “Hayır” yanıtı aldık. CHP’nin doğrudan müdahil olmadığı bir durumda böyle bir eylem ortaya çıktığını anladık.

Katılacağımız bundan sonraki eylemlerde de “İki sınıf var” demeyi sürdürecek, sınıf işbirliğinin karşısında duracağız.

Beşiktaş’tan Komünistler