İstanbul’da Emekçinin Tarafındayız kampanyasının Tunahan Dursun’u bağımsız belediye başkan adayı olarak duyurmasıyla biz de Köz’ün arkasında duran komünistler olarak emekçi mahallelerinde seçim çalışmalarına başladık. Bu doğrultuda Okmeydanı’nda bir çalışma planladık.

25 Ocak Perşembe günü Okmeydanı’ndaki esnaflara kampanyanın bildirilerini dağıttık ve gazetemizin son sayısını sattık. İBB seçimlerinde düzen partilerinin adaylarının karşısında taraf olmanın önemi üzerinde durduk. Kampanyanın adayı ile yürüttüğümüz çalışmada Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi, Okmeydanı Halkevi, Çiçek Kafe ve Hacı Bektaş Veli Cemevi’ni de ziyaret ettik, yerel seçimler üzerine konuştuk. Bu kurumların yanı sıra Mayısta Yaşam Kooperatifi’nin Okmeydanı’ndaki ders faaliyetini de ziyaret ettik. Mahalleden bir ilişkimizle de bir kahvede buluşma gerçekleştirdik.

Daha öncesinde de ilişkimizin olduğu birçok esnaftan olumlu tepki aldık. Oy vermenin ötesinde ne yapabileceğini soranlar varken, başarı dilemekle yetinenler de mevcuttu. Fakat “oyları bölüyorsunuz” gibi olumsuz bir tepkiyle hiçbir yerde karşılaşmadık.

Ziyaret ettiğimiz kurumlardan Çiçek Kafe’de SODAP’lı arkadaşlar, büyükşehir belediye seçiminde tutumlarını belirlemek için bileşeni oldukları DEM Parti’yi beklediklerini söylediler. Piyalepaşa Mahallesi’nde aktif destek verecekleri muhtar adayından bahsettiler. Halkevi’ndeki arkadaşlarla mahalle meclisleri üzerine konuştuk. CHP’ye yedeklenmeyen bir tutumun önemine ilişkin ortak vurgular yaptık.

Mayısta Yaşam Kooperatifi’nin ders faaliyetini ziyaretimizde, orada olan bir arkadaşımızla sohbet ettik. Zaten seçim tutumumuzu bilen ve kampanyayı takip eden arkadaşımız, çalışmalar kapsamında Okmeydanı’nda neler yapabileceğimiz üzerine öneriler yaptı. Bu konuda adımlar atmayı önümüze koyduk.

Kahvede buluştuğumuz ve zaten bir süredir ilişkimiz olan arkadaşın desteğini aldık. Çevresinin geniş olduğunu, destek isteyeceğini söyledi. Aday broşürlerinin bir kısmını çevresindekilere vermesi için kendisine bıraktık. O sırada kahvede olan mahalledeki bir seyyar satıcı ile de sohbet ettik. Masamıza gelen arkadaşla neden CHP’den bağımsız bir tutum almak gerektiği üzerine konuştuk.

Okmeydanı çalışmamız genel olarak olumlu geçti. Desteklediğimiz adayı ve kampanyasını ilişkilerimize tanıtmış olduk. Önümüzdeki süreçte bu çalışmayı sürdürmek ve tanıtım faaliyetinin ötesine geçerek ilişkilerimizle yerel seçimlere dair toplantılar yapabilmek istiyoruz. İşçi Emekçi Mitingi öncesinde Okmeydanı’ndaki atölyelerde yürüttüğümüz çalışmayı da bu süreçte devam ettirmeyi önümüze koyuyoruz.

Beşiktaş’tan Komünistler