Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hakim olduğu politik ortamda 1 Mayıs beklendiği üzere Kılıçdaroğlu’nun seçim mitingi gibi geçti. KöZ ve EKİB’in  “Düzen Cephesinden Kopalım”, “Sınıf Uzlaşmacılığına Karşı Sınıf Savaşını Büyütelim” ve “Cumhurbaşkanılığı Seçimlerinde Hiçbir Turda Düzen İttifaklarına OY YOK” pankartı en farklı ve sarsıcı söylemleri yükseltti. Bunu kimi faşistlerin korteje yönelik sözlü saldırıları ve çevrede bulunan halkın ilgisi de doğruladı. KöZ ve EKİB’in dışında kalan gruplar sayıca çokluklarına rağmen sönük kaldı. Miting alanının yanındaki yoldan geçen Kemal Kılıçdaroğlu’nun otobüsüne gösterilen coşkulu tepki ise kurtluşun burjuva muhalefetine ne denli  bağlandığını gösterdi.

“Başkasını Ezen Özgür Olmaz”, “Kurdara Azadi, Kürtlere Özgürlük” ve “Kahrolsun Ezen Ulus Şovenizmi” sloganları milliyetçiliğe ve şovenizme karşı tutumumuzu 1 Mayıs’ta yükseltti. Ulusal sorunu yok sayanların karşısına çıktı.

KöZ ve EKİB’in bu tutumu, 1 Mayıs’ın içini boşaltanların, kuru hak ve özgürlük vaatleri uğruna burjuvazinin peşine takılanların karşısında çok değerli. İnanıyoruz ki bu tutumun arkasındaki komünistler buz kırlıp yol açılıncaya dek bu mücadelenin öncüsü olacaktır.

Bursa’dan Köz Okurları