2023 yılı işçi ve emekçiler günü, merkezi otoritenin her yıl olduğu gibi Taksim Meydanı yasağı altında ve meydan olarak işaret ettiği Maltepe Etkinlik Alanı’nda gerçekleşti.
Belirlenen kortej alanında etkinliğin başlamasına henüz saatler kalmışken, çeşitli akımlar kortej hazırlığındayken, henüz yanı başımızda bulunan Partizan’ın İbrahim Kaypakkaya’nın resminin bulunduğu pankartlara kolluk kuvvetlerinin uyarısı ve daha sonra hukuki olduğu tartışmaya açık bir müdahale gerçekleşti. Gayrihukuki gözaltı ile gayrihukuki müdahaleler ile günün ilk saatleri devam etti. Bu hukuksuzluk karşısında pek çok akım geri adım atarken, Köz “Aynı çizgide bulunmamız önemli değil, birimize yapılan saldırı hepimize yapılmıştır, ya hep ya hiç” şiarıyla hareket etmiştir.
Ardından 1 Mayıs hazırlıklarını tamamladıktan sonra çeşitli sloganlar ile etkinlik alanına doğru yürüyüşe geçildi. Bu yürüyüş sırasında 1 Mayıs gününde bugünü karnavala çevirenlere karşı, İbolar da Denizler de azdı ama “Azız, güçsüzüz” demediler düşüncesinde bir Köz gördük.
Etkinlik alanında ise asıl kürsünün işçi-emekçi kürsüsü olmadığını ve bu kürsüye karşı kendi kürsüsüyle, kendi fikirleriyle, düşünceleriyle, pratiğiyle nicelikli çoğunluğa karşı nitelikli bir çoğunluk olan Köz kürsüsüyle karşılaştık. Kurduğu kürsüde “Kürt, Alevi, İşçi-Emekçi, Göçmen, Anti-emperyalizm” konularında belirli odakların aldığı tutumlardan daha farklı, daha net, daha özgür bir tutum alan Köz aslında işçi-emekçi sınıfının taşıdığı duygulara tercüman tek akım olarak Maltepe’deydi. Bu kürsüsüyle dikkatleri üzerine çekmeyi de başardı.
Seçimin arefesinde geçen 1 Mayıs’ta birçok akımın,
Tarihçesinde 1 Mayıs’ı yasaklayan zihniyetin arkasında pozisyon alması…
Kürt düşmanlarının arkasında pozisyon alması…
“Aleviler dumandan zehirlenerek öldüler, cayır cayır yanarak ölmediler” diyenlerin arkasında pozisyon alması…
Zam yağmuruna karşı “Kemer sıkma politikası izleyeceğiz” diyenlerin arkasında pozisyon alması…
tarihe elbette geçecektir. Nicelikli çoğunluk tarihe karşı devrimci olarak, Köz ise devrimin tek sözcüsü olarak, devrimci mirasın sorumluluğunu alan tek akım olarak tarihe geçecektir.
Köz “İki Turda Da Düzen İttifaklarına Oy Yok” sözünü meydanlarda inletmiştir.
Yazının başında “gün” dedik, bayram sözcüğü komünist, sınıfsız bir rejimde mümkün olacaktır. Köz aslında pek çok şey anlattı…
İstanbul’dan Bir Köz Okuru