İsrail’in Filistin’e dönük saldırılarına karşı eylemler gerçekleşirken, Boğaziçi Üniversite’sinde de “sahipsiz” bir eylem gerçekleşmişti. Bu eylemden evvel, üniversitede faaliyet yürüten sol siyasetler arasındaki koordinasyonda da bir eylemin gerekliliği tartışılıyordu. Bu koordinasyonda yer alan neredeyse hiçbir siyasetin dahil edilmediği bir sürecin ardından gerçekleşen eylem sonrasında, koordinasyon da bir eylem/çalışma süreci planladı. DGB, Dev-Güç, Gençlik Komünleri, Emek ve Adalet Platformu, HDK Gençlik Meclisi, Kaldıraç Üniversite ve Köz’ün bir araya gelişi neticesinde bir planlama yapıldı. İki gün bildiri dağıtımının ardından Kuzey kampüsten başlayan ve okuldan çıkıp mahalle meydanında basın açıklamasıyla biten bir plan yapıldı. Alandaki diğer siyasetlere de çağrı ulaştırıldı. Eylemin şiarı “Emperyalistler Yenilecek! Gazze’den Rojava’ya Direnen Halklar Kazanacak!” olarak belirlendi. Eylemin imzacısı kurumlar; Kaldıraç Üniversite, DGB, Özgürlükçü Gençlik, Gençlik Komünleri, HDK Gençlik Meclisi, Dev-Güç, Emek ve Adalet Platformu, Üniversiteli Feminist Kolektif, Feminist Boğaziçi, Kampüs Cadıları, Özgür Boğaziçi ve Köz idi. MFT de eyleme katıldı.

Planlama kapsamında Anadolu Hisarı ve Rumelihisarı’ndaki bildiri dağıtımlarına katıldık. Basın açıklamasında ise eksikliğimizden dövizlerimiz yer almadı. Basın açıklamasında yer alan kurumlar Filistin bayrağı taşırken, biz buna katılmadık.

Çalışmanın siyasi hattına müdahalemiz; eylemin tek bir basın açıklaması şeklinde değil, evvelinde bir çalışma ile planlanması, içerikte de TC hükümetinin Rojava’ya dönük saldırıları ve Kürdistan’daki işgalin ön plana çıkarılması, hükümete karşı eylemli mücadeleye çağrı gibi noktalardaydı. Bağımsız birleşik laik Filistin vurgumuz ve hükümeti hedefe koyma önerimiz diğer kurumlarca reddedildi.

Eylem anında dövizlerimizin bulunmaması ciddi bir kusurdu. Bundan sonraki süreçte bu konunun tekrarlanmaması için gayret göstereceğiz.

Eylem sürecinde ortak dağıtılan bildiriyi de buraya ekliyoruz:

Üniversitelerden Komünistler