Hisarüstü Mahallesi’nde Eylül ayında gazetemizin manşetine taşıdığımız “Ezen Ulus Devletleri Çatırdıyor, Rojhilat Ayakta!” içerikli ozalitlerimizi yaptık.

“Ezen Ulus Devletleri Çatırdıyor, Rojhilat Ayakta” şiarlı ozalitlerimize,

“Mahsa Amini isyanı yalnızca kadınların değil, aynı zamanda esir bir ulusun da isyanıdır. Rojhilat’ta Hamaney ve Süleymani’nin posterlerini yırtanlar ezen ulus devletine sokaklarda başkaldırıyorlar. Kürtlerin esaret zincirlerinin parçalanarak birleşmesi laik ve demokratik bir Orta Doğu’nun koşuludur.”

“Rojhilat başkaldırısı, Sri Lanka’dan Şili’ye yayılan devrimci durumun en çok coğrafyamızda derinleştiğini bir kez daha gösteriyor. Ayaklanmalara devrimci bir temelde önderlik edecek partinin eksikliği en çok bu topraklarda hissediliyor. Komünistlerin birliği çağrısı o yüzden bu topraklardan yükseliyor.”

“Reformistler hendek başkaldırısının üstünü örtüp unutturma gayretinde. Kürtlerse Seqiz’den Mako’ya kurdukları barikatlarla 2015-2016 isyanının devrimci bir muhasebesinin şart olduğunu hatırlatıyor. Bağımsızlık ve özgürlük yolunda eksik olan imkanlar değil devrimci partidir.”

içeriklerini taşıdık.

Geride bıraktığımız aylarda Kürdistan’ın Doğu parçası olan İran işgali altındaki Rojhilat’ta Mahsa Amini’nin devletin kolluk kuvvetleri tarafından öldürülmesinin ardından bir ayaklanma gerçekleşti. Sonrasında İran geneline de yayılan bu ayaklanma, aylardır devam etmesine rağmen çatırdayan ezen ulus devletinin bunu durduramadığına, devrimci durumun bu coğrafyada derinleştiğine işaret ediyor. Laik ve demokratik bir Orta Doğu’nun koşulu olan Kürtlerin özgürlüğü, Kürdistan’ın bağımsızlığı yakıcı bir biçimde kendini gözler önüne seriyor. Dolayısıyla, ezen ulus devletleri çatırdarken onları süpürüp tarihin tozlu sayfalarına itecek bir devrimci parti eksikliği de kendini yakıcı bir şekilde bu topraklarda gösteriyor.

Kahrolsun Ezen Ulus Şovenizmi!

Başka Bir Ulusu Ezen Ulusun İşçileri Özgür Olamaz!

Üniversitelerden Komünistler