14 Ocak Pazar günü Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda KESK’in örgütleyeceği OHAL-KHK karşıtı mitingin KESK tarafından hazırlanan bildirilerini Bahçelievler Emek ve Demokrasi Platformu olarak Şirinevler Meydanı’nda dağıttık. Bildiri dağıtımına SYKP, EMEP, CHP ve biz katıldık. Bildiriyi dağıtmaya başladıktan yaklaşık 10 dakika sonra polis bildiriyi dağıtmayı engelleme amacıyla gözaltına alındık. O kadar amatördüler ki yukarıda olan arkadaşları görmezlerken, köprü başındaki merdivenlerde üç kişi gözaltına alındık, bildiri dağıtımına 8 kişi katılmıştı. Bu üç kişinin arasında bizim yoldaşımız da vardı. Gözaltına götürüldüğümüz Kocasinan karakolunda 1.5 saat kadar tutulduk. Daha sonra avukatında gelmesi üzerine işlemi öyle yaptık. Polisler bizi çevreyi kirletme bahanesinden başka bir şey bulamadıkları için kabahatler kanununa göre para cezası kesip serbest bıraktılar.

Biz de olay sonunda şunu tekrar gördük. Oportünist merkezlerin iç savaş karşıtı siyaset yaptığı bir süreçte ve sistemin faşistleştiği,  diktatörleştiği, zorbalaştığı, karşı devrimci güçlerin silahlandığı, iddialarına karşın Şirinevler meydanında bildiri dağıtabildik. Oportünistlerin anlattığı Erdoğan’ın güçlendiği ve silahli milisler yarattığı iddiasına karşın gözaltı işlemi yapmayı bilmeyen, yalpalayan bir polis aygıtı var. Mehmet Altanlar hakkında beraat kararı veren AYM’nin (AKP tarafından ele geçirildiği iddia edilen) kararını tanımayan hükümet görüntüsü de bu rejim krizinin manzaralarından sadece biridir, güçlenen saray rejiminin değil.

Aslında tüm bu korku hikayelerinin anlatıldığının aksine ne önümüzü palalılar kesti, ne faşistler saldırdı. Bunların olabilmesi ayrı bir şey, bunlar yaşanabilir. Ama istenildiğinde oldukça özgüvenle mücadele edebilecek devrimci unsurlar her zaman aramızda. Biz de bildiri dağıtmayı engellemeye kalkışan polise karşı tutum aldık, sinip durmadık ve gözaltına alındık. Ama bunun olması hiçbir moral bozukluğu yaratmadığı gibi mücadele etme isteğini de köreltmedi. Biz biliyoruz ki bu topraklarda mücadele edecek yüzlerce devrimci var. Ve bu mücadeleyi yürütecek komünist partiyi kurduğumuzda sağ ve sol tasfiyeciliği, legalizmi alt etmek mümkün olacaktır.Yaşasın komünistlerin birliği, yaşasın devrimci dayanışma.

Oportünizm Yenilecek!
Bolşevizm Kazanacak!

Yenibosna’dan Komünistler