30 Mayıs 2023’te İzmir’de cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerinin sonuçlarını irdelediğimiz “Seçim Sonuçları Rejim Krizini Dindirir mi?” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdik. Sunum yapan yoldaş solun seçimlerdeki CHP kuyrukçuluğu ve teslimiyetçi yaklaşımının seçim sonuçlarını önceden belirlediğini, solun kendi bağımsız adayını çıkartmaması sonucu seçime baş başa giren iki burjuva ittifaktan birinin galip gelirken sosyalistlerin kaybettiğini; bu durumun reformistler için de devrimciler için de olumlu sonuçları olduğunun savlanamayacağını belirtti. Seçimlerin burjuvaziye de herhangi bir çıkış ya da çözüm sağlamak bir yana, rejim krizini daha da derinleştirdiğini vurgulayan yoldaş, Erdoğan’ın seçimle gitmeyeceğinin bu vesile ile bir kez daha görüldüğünü vurguladı.

Seçimlerde TİP ve HDP arasındaki gerginliğin ve TİP’in ayrı listelerle seçime girerek Emek ve Özgürlük İttifakı’nın etkisini azaltmasının kısa vadede TİP’in işine yaramış gibi görünse de aslen Emek ve Özgürlük İttifakı’na zarar verdiğinin altını çizen yoldaş, Kürtlerin HDP’nin çizgisi doğrultusunda kullandıkları oyların Millet İttifakı’na yetmediğini, dahası Kürtler’in en baştan koşulsuz destek sundukları burjuvaziden bu destek karşılığında herhangi bir kazanım sağlamak bir yana, neredeyse günah keçisi ilan edildiklerini dile getirdi. Tüm bu gelişmelerin devrimci bir partiye duyulan ihtiyacın yakıcılığını gösterdiğini belirten yoldaş, seçim sonuçlarının karamsarlığa yol açmak yerine, çıkartılacak derslerle solun en güçlü dönemini yaşadığı bir dönemde Türkiye ve Kürdistan’daki devrimcilere ve komünistlere bağımsız bir çizgi izleme gerekliliği konusunda yol gösterici olması gerektiğini vurguladı.

Sunumun ardından HDP ve TİP arasındaki gerginliğin yerellerdeki yansımaları, yaklaşmakta olan ekonomik kriz, 2024 yerel seçimleri ve solun burjuvaziye kuyrukçuluk yapması üzerine görüşler dile getirildi. Katılımın güçlü olduğu söyleşinin Köz’ün arkasında duran komünistlerin seçimlerden önce söylediklerinin doğrulandığını göstermesine dair not düşülmesinden çok seçimlerden sonra izlenecek devrimci komünist çizgiyi ele alması seçimlere ve siyasete dair duruşumuzun bir yansıması idi.

Seçimle Değil Devrimle Gidecek!

İzmir’den Komünistler