Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, Türkiye Komünist Hareketi’nin 2023 seçimleri bildirgesini açıkladığı “Geleneği geleceğe taşıyoruz! Yeni bir Cumhuriyet için: Oylar sosyalizme, oylar orak-çekice” başlıklı toplantısına katıldık. 5 Şubat günü Şişli’de gerçekleştirilen toplantıda Mustafa Suphi ve 15’ler anıldı. TKH adına İstanbul il başkanı Kamil Tekerek, Genel Başkan Aysel Tekerek ve MK üyesi Kurtuluş Kılçer konuşmalar gerçekleştirdiler.

Konuşmalarda AKP-MHP hükümetine karşı mücadele etmenin gerekliliği, Altılı Masanın hüviyeti ve seçimler yaklaşırken komünistlere düşen sorumluluklar üzerinde duruldu. Altılı Masanın da en az AKP kadar işçilere düşman olduğu vurgulandı. Emekçiler için tek seçeneğin sosyalizm olduğunun altı çizildi. NATOcularla el sıkışan “komünistler” eleştirildi ve ne Altılı Masa ile ne de AKP ile yan yana gelinmemesi gerektiği belirtildi.

Milletvekillerinde parti olarak yer alacağını açıklayan TKH, İstanbul’daki milletvekili adaylarını duyurdu ve destek istedi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tutumunu ise “AKP’ye hiçbir koşulda destek vermeyeceğiz, Millet İttifakına kefil olmayacağız” diyerek açıkladı. Aday tartışmalarına boğulmamak gerektiğini belirtti. Tarihin sınıf savaşımları tarihi olduğunun ve siyasal meselelere de bu sınıfsal ayrımın farkında olarak bakmak gerektiğinin altını çizen TKH, sermaye partileriyle mücadele edilmesi ve sosyalizm mücadelesini ileriye taşıyacak eylemlerde bulunulması gerektiği üzerinde durdu.

Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, bugün komünistlere düşen sorumluluğun; tok bir şekilde ‘Düzen ittifaklarına iki turda da oy yok’ demek ve emekçilere-ezilenlere bunu eylemli bir şekilde açıklamak olduğunu biliyoruz. Herhangi bir şekilde tavize verilemeyecek bu tutumu takınmaktan geri duranlar, sınıf savaşında proletarya safında yer alamazlar.

NATOculara… IMFcilere… Düzen ittifaklarına iki turda da oy yok!
Seçimle değil, devrimle gidecek!

Beşiktaş’tan Komünistler