KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak 25 Kasım’da Kadıköy’de düzenlenen eyleme katıldık. Önceden hazırladığımız dövizlerimize: “Siyasi tutsak kadınlara özgürlük”, “Seçimle Değil Devrimle Gidecek”, “ESP’ye ve HDP’ye saldırılara karşı eylemli mücadeleye” şiarlarını yazdık.

Kadıköy sokaklarından yürüyüşle gelenlerin de olduğu eylemde sıklıkla:  “Yaşasın kadın dayanışması”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Jin, jiyan, azadi”, “Trans cinayetleri politiktir”,  “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Dünyayı yerinden oynatacağız” vb. sloganlar atıldı.

Sloganlarında ve konuşmalarda İstanbul Sözleşmesi’nin de gündeme alındığı eylemde renkli dövizlerin yanı sıra alanı aydınlatan ışıldaklar da kullanılmıştı. Erkeklerin alınmadığı eylem alanında kadın katili ve tecavüzcü erkeklerin fotoğrafları da taşındı.

KöZ’ün arkasında duran komünistler dışında alana siyasi bir gündem yahut talep taşıyan olmadığı gibi flama, imzalı döviz, pankart vb. yasaklamalar nedeniyle hangi siyasi akımların hangi içerikle eyleme katıldığını görmek mümkün değildi. Alanda sık sık dövizlerimizin imzalı olması sebebiyle tertip komitesinin müdahalesiyle de karşılaştık. Biz alanda dövizlerimiz yanı sıra siyasi tutsak olan Figen Yüksekdağ’ın, Sebahat Tuncel’in ve Gültan Kışanak’ın fotoğraflarını taşıdık; “siyasi tutsaklara özgürlük” şiarımızı haykırdık. Aynı zamanda, ESP ve HDP’ye dönük saldırılara karşı bulunduğumuz her alanda yürüttüğümüz çalışmalarda olduğu gibi 25 Kasım eylemine de eylemli mücadele çağrımızı taşıdık.

İstanbul’dan Komünistler