Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, SGDF’nin gençlik örgütlerine Suruç katliamının 8. yıldönümü öncesi yapılan son Suruç oturumuna çağrısıyla, 20 Haziran Salı günü saat 18.00’da Halitağa’da gerçekleştirilen eyleme katıldık.

“Katliamın 95. ayında 33 karanfilimizi anmak ve “Suruç İçin Adalet Herkes İçin Adalet” demek için” Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin gerçekleştirdiği eyleme Suruç Aileleri, YSP milletvekili Çiçek Otlu ve çok sayıda gençlik örgütü de destek verdi. Eylemde okunan açıklamada bu katliamın unutturulmaya çalışıldığı, Suruç katliamı davasında çok sayıda adaletsizlik yapıldığı, mahkemeye tepki gösterilmesinden ve adalet talebinden ötürü kendilerine hakaret ve tehditten dava açıldığı anlatıldı. Aynı zamanda Suruç İçin Adalet Platformu avukatlarıdnan Gülhan Kaya’nın tutuklanması ve Sezin Uçar’ın evinin basılmasına dair ise “Avukatlarımızı değil, katilleri yargılayın” dendi. Tutuklanan SGDF’lilerin 12 Temmuz’da Çağlayan’daki duruşması için adliye önüne ve Temmuz’da Suruç katliamının sekizinci yılında gerçekleşecek olan anmaya çağrı yapıldı.

Eylem boyunca “Suruç İçin Adalet Herkes İçin Adalet”, “Suruç’u Unutma, Unutturma!”, “Suruç’un Hesabı Sorulacak!” sloganları atıldı. Hükümetin 2015’teki seçim yenilgisinden sonra başlattığı bir içsavaşın parçası olan Suruç’ta gerçekleştirdiği katliamda yitirdiğimiz devrimcilerin fotoğrafları taşındı, isimleri okunarak “Yaşıyor!” sloganları atıldı.

Oturma eylemi sırasında polisin yolu trafiğe açarak araçların eylemin dibinden ve yerdeki pankartın üzerinden geçmesi sonucunda eylemdeki kitle polise tepki gösterdi. Ablukaya alıp kitleye müdahale eden polis geri çekildi ve eylem kitlenin Suruç için adalet istemekten vazgeçmeyeceği ve son olarak Çiçek Otlu’nun “Ne polis baskısı ne tutuklama bizi vazgeçirmedi. Suru katillerinden hesap sormaya devam edeceğiz. Sekizinci yılında yeniden buluşacağız.” sözleriyle sonlandırıldı.

HDP’ye ve ESP’ye Sahip Çıkmak İçin Eylemli Mücadeleye!

Tüm Siyasi Tutsaklara Özgürlük!

Suruç’a Adalet Devrimle Gelecek!

Üniversitelerden Komünistler