Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, 6 Haziran Salı günü Okmeydanı’nda TİP’in örgütlediği Can Atalay eylemine katıldık.
Berkin Elvan’ın katledildiği Gaziler Sokağı’nda, “Can Atalay Serbest Bırakılsın” pankartıyla gerçekleşen eylemde, ilk önce Gülsüm Elvan Can Atalay’ın serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan kısa bir konuşma yaptı. Ardından okunan basın açıklamasında, seçilmiş Hatay milletvekili Can Atalay’ın tutukluluğunun devamının hukuka aykırı ve seçmenlerin temsil edilme hakkının ihlali olduğu vurgulandı. Basın açıklamasında, T.C. Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile koruma altında olan seçme seçilme hakkının yerine getirilmesi, halkın iradesini gasbedenlere seslenilerek derhal Can Atalay’ın cezaevinden çıkarılması talep edildi. Eylem boyunca “On Beşinde Bir Fidan, Berkin Elvan”, “Can’a Özgürlük Tutsaklığa Son”, “Canla Başla Direniyoruz”, “Hatay Halkı Vekilini İstiyor” sloganları atıldı. Eylemde tutulan TİP dövizlerinde ise “Can Atalay Meclise”, “Can Atalay’a Özgürlük”, “Hukuksuz Tutukluluğa Son” yazıyordu.
Köz’ün arkasında duran komünistler olarak katıldığımız bu eylemde hükümetin saldırılarının hedefi olan HDP, ESP ve Partizan’a yönelik saldırıları gündem ettik. Bu saldırılara karşı yapmamız gerekenin hükümetten veya liberal insan hakları yasalarına yaslanarak uluslararası emperyalist kurumlardan talep eder pozisyona düşmemek olduğunu, tersine, devrimcilere, emekçilere ve ezilenlere yapılan bu saldırıları püskürtmek için kendi gücümüze dayanarak kitlesel eylemli bir mücadelenin gerekliliğini vurguladık. Aynı zamanda, siyasi tutsak denildiğinde genellikle Osman Kavala’nın ismi zikredilse de, devrimcilerin, emekçiden ve ezilenden yana olanların cezaevlerinden hiç eksilmediği bu topraklarda “Silivri’den İmralı’ya tüm siyasi tutsaklara özgürlük!” şiarının yükseltilmesinin önemini göstermeye çalıştık.
Bu siyasi çizgi ile, bayrak ve dövizlerimizle katıldığımız eyleme şu dövizleri taşıdık: “HDP’ye, ESP’ye, Partizan’a Yönelik Saldırılara Karşı Eylemli Mücadeleye!”, “Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük”, “Pisliğin Başı Belli! Seçimle Değil Devrimle Gidecek – Eksik Olan Devrimci Parti”,  “Gezi’de ‘Tadında Bitirelim’, 6-7 Ekim’de ‘Ateşi Söndürelim’ Diyenler, Seçimlerde Düzen İttifaklarına Oy Verenler Devrimci Mücadeleden Bahsedemez.”
Beşiktaş’tan Komünistler