mde

Gazetemizin “Kitlesel Başkaldırıların Yolundan ESP’ye Sahip Çık” başlıklı son sayısının Tuzla Aydınlı Mahallesi’nde satışını gerçekleştirdik. Gazete satışının öncesinde planladığımız doğrultuda iki gün akşam saatlerinde binaları gezerek gazetemizi 11 kişiye ulaştırdık. Hedefimiz girdiğimiz binalarda oturduğunu bildiğimiz ilişkilerimize gazete satışı ile birlikte, gazete içeriğinde yer alan güncel olarak yürüttüğümüz kampanyayı ve amacını anlatmaktı.

Gazete satışının birinci gününde kapıdan gazete vermenin yanısıra bir de ev ziyareti gerçekleştirdik. Ev ziyareti süresi içinde, ESP’ye sahip çıkmanın ne anlama geldiğini anlatan bir konuşma yaptık. Konuşmada “Bugün devlet tarafından ESP’ye yapılan operasyonun amacı bellidir. ESP sokakta mücadele etmek gerektiğini öne çıkardığı için tutuklama ve gözaltı operasyonları çekilmektedir. Bu sebeple bugün ESP’ye sahip çıkmak sokağa ve eylemli mücadeleye sahip çıkmak anlamına gelir. Bizim için bu sebeple önemlidir ESP’ye sahip çıkmak.” Vurgularını öne çıkararak sohbetimizi sonlandırdık, kasım ayı söyleşimize davette bulunduk.

Gazete satışının ikinci gününde Aydınlı Mahallesinin farklı bir noktasında yine aynı usulle bildiğimiz binalara girerek ilişkilerimize gazetemizi ulaştırdık. Gazete satışı sırasında bir eve girerek ev ziyareti gerçekleştirmiş olduk. Devam eden sohbet sırasında gazetemizin ESP’ye Sahip Çık vurgusunu anlatan bir konuşma yaptık. Konuşmada; “Bildiğiniz üzere son süreçte ESP’ye yapılan yoğun tutuklama ve gözaltı saldırıları mevcut. Biz biliyoruz ki bu saldıralar ESP’nin  gözünün üstünde kaşın var denilerek yapılan bir saldırı değildir. ESP çağrılarını sokağı işaret ederek yaptığı için, eylemli mücadele söylemlerini dile getirdiği için bugün bu saldırıların muhatabı olmuştur. Bu söylemler ve öne çıkartılan sokak vurgusu bizim için de önemli ve gerisine düşülmemesi gereken bir pozisyondur. Bu sebeple bizim için ESP’ye Sahip Çık vurgusu sokağa ve eylemli mücadeleye sahip çık vurgusudur.” Noktalarını öne çıkardık.

İkinci günün akşamında önceden randevulaşarak planladığımız ev ziyaretini Aydınlı’da bir kafede sohbet şeklinde gerçekleştirdik. HDP Tuzla ilçe örgütünde bir dönem eş başkanlık yapmış ve halen yönetiminde olan arkadaşa, neler planladıklarını ve gündemlerini sorduk. Bize gündemlerinde ilçe koordinasyonlarını güçlendirmek ve örgütlenmek gündemlerinin öncelikli olduğunu ve Kadıköy’de yapılacak 1 Kasım Kobane Günü eylemine hazırlık yaptıklarını dile getirdi. Biz de arkadaşa bu süreçte HDP’ye ve ESP’ye yapılan operasyonlara ses çıkarmak gerektiğini ve bunu da yapabildiğimiz oranda Tuzla’daki siyasetler ve kurumlarla ortaklaştırarak bir tutum almak gerektiğini dile getirdik. Bu önerimizi de HDP yönetimine ileteceğimizi ve böyle bir çalışmanın sorumluluğunu alma konusunda hazır olduğumuzu belirttik.

HDP’ye ve ESP’ye Sahip Çıkmak İçin Eylemli Mücadeleye!

Tuzla’dan Komünistler