”Üçüncü Yol Çağrısı HDP’yi Seçimlerde Görünmez Kılmak İçindir. HDP’siz Seçim Olmaz!” başlıklı Aralık 2021 sayımızın dağıtımını Tuzla Aydınlı mahallesinde yaptık. Yaptığımız dağıtımda daha önce gazete verdiğimiz evlere gittik.

Gittiğimiz evlerde yaptığımız sohbetlerde seçimlerde ne düşündüklerini sorduk. Çoğu HDP’li olan aileler ”Seçim için çok erken, geçim sıkıntısı var. Her şeye zam geldi. Bu zamlarla geçim sıkıntısı ile nasıl baş edeceğiz. İşçilerle bir araya gelip bu sorunları konuşmak gerekir, işçilere bilinç vermeliyiz” şeklinde konuştu.

Bugün görünen bir geçim sıkıntısı olduğu doğrudur. Ancak bugün geçim sıkıntısı ile birlikte giden siyasi kriz daha büyük ve hissedilir. İşçilerin birleşmesi eylem yapması ayağa kalkması bugün için kendi hakkını araması açısından çok önemli ancak işçilere vereceğimiz bilinç daha fazla maaş alın olmamalı. Bu durumdan kurtulmanın yolu iktidardan kurtulmaktır. Bütün sorunların başı da orasıdır. Bugün Erdoğan gitmeden hiçbir işçi hakkını alamayacak, hiçbir sorun çözülmeyecek dedik.

Herkesin gündeminde seçim var iken Millet İttifakı öne çıkacak diye Amerikancı muhalefet kürtleri ve HDP’yi görünür kılmamak için her yolu deniyor. Bu nedenle gazetemizde HDP’nin görünür olduğu bir seçimi gerekliliğini gündeme getirdiğimizi anlattık.

HDP’nin bu seçim sürecinde bağımsız tutum takınmaması her türlü eylem zemininden uzak durmasının en fazla Cumhur İttifak’na yarayacağından bahsettik. HDP’nin görünür olmadığını yerine TİP’in daha çok görünür olduğunu bu yüzden de seçimlerde de TİP’in olabileceğini HDP’nin geri duracağını buna ön ayak olacağını söyledik. HDP’nin kendi bağımsız hattını koruması gerektiğinin tekrar altını çizdik.

Diğer bir aile TİP’in görünür olmasından çok umutlu olduğunu, belki böyle çok daha iyi olacağını söyledi. Millet İttifakı’yla beraber hareket edilmesinde sorun görmediğini söyledi. ”HDP’nin yapamadığını belki TİP yapar” dedi.

Bu sohbet sırasında şunların altını çizdik: Cumhur İttifakı veya Millet İttifakı birbirinden farklı değildir. Bugün HDP kendi yol ve yöntemlerini bir barış masası üzerinden kurmak istiyorsa kendi bağımsız hattını korumalıdır. Bu hat ve sokağın gücü HDP’yi kurulacak masada güç yapar. Öteki türlü HDP kendi gücünü Cumhur İttifakı gitsin diye başka bir yere dökerse, bir barış masası olması da ve o masada güçlü olarak kalması da mümkün değildir.

Bu HDP’nin barış masasına yeniden oturmak isteği ile ilgili bir durumdur. Ancak biz bir tarafı MHP’den gelen, diğer tarafı CHP olan bir düzen ittifakına giden yolun ne ezilenleri nede emekçileri en ufak bir rahatlamaya bile götürmeyeceğini biliriz. Ortada her tarafından dökülen rejim krizi varken Erdoğan’ı indirecek bütün düzen içi araçlar bozulmuşken onu bir ayaklanma yolu dışında bir yolla indirmeyi hayal etmek, bu hayali yaymak Erdoğan’ı indirmeyeceği gibi onu orada daha fazla tutmaktan ve tökezlemesini engellemekten başka bir işe yaramayacaktır.

Yaşasın Komünistlerin Birliği

Anadolu Yakası’ndan Komünistler