1 Mayıs çalışmamız kapsamında 21 Nisan’da Tuzla’da afiş ve ozalitlerimizi yaptık. “1 Mayıs’ta HDP’yi Savunalım” şiarımızı faaliyet yürütümüz tüm alanlara ulaştırmayı önümüze koyduk.

KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak, HDP’nin yanında olmak için HDP’nin kendi tutumundan bağımsız olarak “HDP’yi Kapattırmayacağız!” şiarını yükseltmek gerektiğini, Newroz’da yaptığımız gibi 1 Mayıs’ta da kitlelerin gündemine HDP’yi savunmayı sokmak gerektiğini anlatmak üzere bir çalışma yürütüyoruz.  1 Mayıs çalışmamızda öne çıkardığımız bir diğer konu, Türk devletinin Rojava’daki işgalci konumuna karşı tutum almak, Rojava’nın düşmanlarının Cumhur İttifakı olduğu kadar Millet İttifakı da olduğunu öne çıkarmak oldu. Bunun için Tuzla’da yaptığımız çalışmada aynı zamanda “Rojava’nın Düşmanları Ezilenlerin de Düşmanlarıdır”, “Kahrolsun Ezen Ulus Şovenizmi” şiarlı ozalitlerimizi yaptık.

2021 1 Mayıs’ına giderken her türlü eylem ve etkinliğin yasaklanmasının yanı sıra 1 Mayıs çağrısının yapılması da 1 Mayıs afişlerinin bildirilerinin dağıtılması da Korona salgını ile ilgisi olmayan önlemler gerekçe gösterilerek polisin engellemeleriyle karşılaşıyor. Tuzla’da da afiş ve ozalitlerimizi yaparken de polisin gözaltı yaparak engellemesiyle karşılaştık. Ancak 1 Mayıs’ta da, 1 Mayıs sonrasında da işgal karşısında Rojava’yı, saldırılar karşısında HDP’yi savunma çağrımızı yükseltmeye devam edeceğiz.

İstanbul’dan Komünistler