Ocak ayında Aydınlı’da Emekçilerin Seferberliği için Bağımsız Aday kampanyasının seçim çalışmasına katıldık. Çalışma kapsamında ev ziyaretleri gerçekleştirdik.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gereken düzen güçlerine ve Millet ittifakı’na da yedeklenmeden Cumhur İttifakı’na karşı bağımsız ve kitlesel seferberliktir dedik. Tüm sol akımlara Cumhurbaşkanlığı seçiminde, her iki turda da düzen partilerini desteklemeyeceğini söyleyen ortak bir cumhurbaşkanı adayı çıkarmayı önerdik. Fakat sol akımlardan bir dönüş olmadı. Biz de Köz olarak her iki turda da düzen partilerini desteklemeyen bağımsız aday olan Çetin Eren’i desteklediğimizi belirttik. Bu süreçte herhangi bir akımın her iki turda düzen partilerini desteklemeyeceğini söyleyen bir aday çıkarsa biz koşulsuz bu adayı destekleyeceğimizi ve ortak çalışma yürüteceğimizi söyledik.

Erdoğan gitmeden en küçük sorunun bile çözülemeyeceğini, bugün Millet İttifakı’nın Kürtler kelimesini bile ağzına almadığını, en basit talebi dahi söylemediklerini “Anadilde eğitim hakkı, Diyanet işleri kapatılsın” bile diyemediklerini söyledik. HDP’nin bu süreçte sessiz olduğunu, adayı hâlâ netleştirmediğini, netleştirse bile ikinci turda Millet İttifakı’na oy vereceklerini dile getirdik. Ziyaret ettiğimiz arkadaşlarımız “eğer HDP Millet İttifakı’nı destekleyecekse kesinlikle bu partiye oy vermeyiz” dediler. “Bağrımıza taş basıp İmamoğlu’na oy verdik de ne oldu? Ne yaptı? Bu sefer ne olacaksa olsun artık savaş çıkacaksa çıksın yeter. Biz sustukça daha çok saldırdılar. Suruç oldu, Ankara’da patlama, Diyarbakır da patlama oldu. Taybet Ana’nın kaç gün sokakta cansız bedeni kaldı. Kemal Kurkut’u Newroz’da katlettiler. Aman provokasyona gelmeyelim dedikçe bu hâle geldik.” dediler.

Komünistler olarak bizim bu adayı desteklerken hedefimizin seçimleri bir çözüm olarak emekçilerin önüne sunmaktansa seçimle gitmeyeceklerinin propagandasının yapmak olduğunu dile getirdik. Sadece pasif bir şekilde boykot yapmak yerine böyle bir çalışmanın anlamlı olacağını vurguladık.

 

Anadolu Yakası’ndan Komünistler