Ankara merkez ilçelerinin mahallelerinde sadece Tuzluçayır semtinde yapılmış olan yerel Newroz’a katıldık. 21 Mart günü Newroz’u kutlamak amacıyla mahallede meşaleli yürüyüş yapıldı. “Yaşasın Newroz! Newroz Piroz Be!” şiarı arkasında gerçekleşen yürüyüşü AKA-DER, Alınteri, BDSP, DAD, DEM Parti, Devrimci Parti, EMEP, Halkevleri, Saime Kadın Dayanışması, TİP ve TÖP örgütledi. Köz olarak biz de katılım gösterdik.

Abidin Aktaş Sokak’ta bir araya gelen kitle “Yaşasın Newroz, Newroz Piroz Be!” pankartı açarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında “Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği!”, “Biji Newroz, Newroz piroz be”, “Biji Newroz, biji sosyalizm”, “Kürdistan’dan Filistin’e direnen halklar kazanacak!”, “İçerde dışarda hücreleri parçala!” gibi sloganlar atıldı. Abidin Aktaş’tan Tıp Faküktesi Caddesi’ne oradan da meydanda Çiçek İş Merkezi’ne yüründü. Kurumlar adına yapılan açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

Açıklamada: “Newroz baharın başlangıcı, yaşamın yenilendiği gündür. Ortadoğu halklarının bayramıdır. Umudun, direnişin, zaferin büyümesinin müjdecisidir. 2024 Newroz’u tüm dünya halklarına barış, demokrasi, özgürlük getirsin. Direnen halkların, emekçilerin umudunu büyütsün. Sömürüsüz kardeşçe ve insanca yaşayabileceğimiz bir dünyanın müjdecisi olsun” dendi. Açıklamanın ardından eylem fiili olarak bitmiş olduğundan “Yerel Seçimlerde 12 Eylülcülere Mahkum Değiliz” başlıklı özel sayımızı dağıtmayı planlasak da dağıtamamış olduk.

Biji Newroz, Newroz Piroz Be!

Ankara’dan Komünistler