29 Haziran Cumartesi günü Tuzluçayır’da yapılan 2 Temmuz anmasına katıldık.

Saat 15:00’de Tekmezar’da buluşuldu. “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek” pankartının arkasında Tuzluçayır Meydanı istikametinde yürüyüşe geçildi. Natoyolu Caddesi’nde yapılan yürüyüşün bir noktasında polis kitleyi durdurdu. Kitle sloganlar ve oturma eylemi ile polise tepki gösterdi. Polis, kitlenin kaldırımdan yürümesi koşulu ile yürüyüşün önünü açtı. Bayraklarımızla katıldığımız yürüyüş sırasında “Katil Devlet Hesap Verecek!”, “Dün Maraş’ta Bugün Sivas’ta, Tek Yol Faşizme Karşı Savaşta!”, “Sivas’ta Yakanlar AKP’yi Kuranlar!”, “Açalım Kızıl Sancağı, Geçsin Zalimlerin Çağı!”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!” ve “Devletin Alevisi Olmayacağız!” sloganları atıldı.

Anmanın yapılacağı alana ulaşıldığında polisin kurduğu üst arama noktaları ile karşılaşıldı. Polis ile kitle arasında birçok kez arbede yaşandı.

Saygı duruşu ile başlayan program, 33’lerin her birinin kısa hikayeleriyle birlikte anılması ve konserlerle devam etti. Alanda 1000 civarı kişi olduğu söylendi.

Sonraki gün Özgür Yaşam Eğitim Dayanışma Derneği ve DAD Ankara Şube’nin düzenleyeceği etkinliğin ilanlarını alandaki kişilere ulaştırdık.

Ankara’dan Komünistler